Zaman hızlı akıyor! 2015’in trendlerini konuştuğumuz zamanlar sanki dün gibiydi ve şimdi yeni yıla sadece birkaç gün var. Geçmişi olmayan bir gelecekten söz edilemeyeceği için 2015 yılı adına daha önceden yaptığımız tahminlere tekrar değinip 2016 yılı için neler değişmiş bir bakalım.

Native reklam tam gaz

2015 yılı başında native reklamın büyük oranda büyüyeceği tahmininde bulunmuştuk. Tam da söylediğimiz gibi oldu! İnsanlar, kendilerine sadece promosyon mesajları gönderen ve onları bir şekilde eğlendirmek için çaba göstermeyen kurumlara karşı artık daha az duyarlılar. Artık reklam mesajları değil, gerçek mesajlar ileten gerçek kurumlar ve gerçek insanlar görmek istiyoruz. İşte bu tam da 2016 yılında büyümesini devam ettirdiğini izleyecek olduğumuz en önemli içerik pazarlama trendlerinden biri! Bu nedenle, eğer bu devrimin bir parçası olmak istiyorsanız, acele edin ve geleneksel reklamcılık hakkında tüm bildiklerinizi unutun!

Sadece görsellik değil, sanal gerçeklik!

Görsel – işitsel içeriğin popülerliği 2015’in trendleri arasında çoktan yerini almıştı. Ama sanal gerçekliğin her geçen gün hayatımıza biraz daha girmesiyle birlikte görsel-işitsel içerik de büyümesini devam ettirecek. Sadece birkaç yıl öncesine kadar bugünkü mobil uygulamaların bizi sanki bir lunaparkta hız trenindeymişiz gibi hissettireceğini; ya da YouTube vidolarını 3600 döndürebileceğimizi düşünemezdik bile. Teknolojideki bu yeni trendler, içerik pazarlamayı da aynı derecede etkiliyor ve görsel içerik her geçen gün daha da bir önem kazanıyor. Heyecan verici bir tatil hakkında, mekânın atmosferini size sanal gerçeklikle yaşatan bir uygulama varken, sadece metinden oluşan bir tanıtımla kim yetinir ki!

Nitelik > Nicelik

Yine geride bıraktığımız yıl, niteliğin öneminin sürekli artacağına vurgu yapmıştık, bu eğilim önümüzdeki yıl için de geçerli ve bu önem artarak devam edecek. Örneğin; SEO’ya odaklanırken bir taraftan da içeriğinizin; değerli, zengin, yerinde ve tutarlı olmasına her zamankinden daha fazla önem vermeniz gerekiyor, çünkü bu sıralama faktörü geçtiğimiz yıl boyunca oldukça önem kazandı. İnsanlar bilgi alabilmek amacıyla erişebilecekleri birçok çeşitte kaynak kazandılar, bu nedenle rakiplerinizden farklılaşmanız gerekiyor. Kendinizi diğerlerinden farklılaştırmanın en iyi yolu da; daha ilgi çekici, daha yerinde ve tutarlı ve daha zengin içerik vaat etmek ve ucuz içerik sepetlerinden uzak durmak.

Mobil uyumluluk

Google’ın mobil kullanılabilirlik güncelleştirmeleri birçok şeyi değiştirdi ve artık mobil kullanılabilirlik de sıralama faktörlerinden birisi haline geldi. İnsanlar; mobil telefonlar, tabletler ve diğer taşınabilir sistemler üzerinden erişilebilirliğin ne kadar değerli olduğunu anladılar. Bu büyük mobil devrime bir yanıt olarak, 2016 yılı boyunca da mobil uyumluluğun değeri artmaya devam edecek!

Sosyal medya gelişimini sürdürüyor

Günümüz toplumunda, orijinal haber platformlarıyla karşılaştırıldığında, sosyal medya daha büyük bir haber kaynağı oldu. Sosyal medya üzerinden her okuduğunuza inanmamanız gerekiyor olsa da, inkâr edilemez olduğu da bir gerçek. Büyük bir gelişme olduğunda ilk bakacağınız yer sosyal medya olacaktır. Bu da, sosyal medya üzerinde görünür olmanızın neden gerekli olduğunu ve 2016 yılı için de bu görünürlüğün neden devam etmesi gerektiğini yeterince açıklıyor. Bu önem artarak devam edecek. Onu yok saymayın ve sizi online olarak görünür kılan sosyal medyanın, markanızı tüm dünyaya yaymak için mükemmel bir platform olabileceğinden emin olun!

Peki 2016 yılı için sizin beklemekte olduğunuz başka bir trend var mı? Ya da listemiz hakkında düşünceleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın!