Blog

2016’da öne çıkan 5 içerik pazarlama trendi

28 Aralık 2015 0 Blog

Zaman hızlı akıyor! 2015’in trendlerini konuştuğumuz zamanlar sanki dün gibiydi ve şimdi yeni yıla sadece birkaç gün var. Geçmişi olmayan bir gelecekten söz edilemeyeceği için 2015 yılı adına daha önceden yaptığımız tahminlere tekrar değinip 2016 yılı için neler değişmiş bir bakalım.

Native reklam tam gaz

2015 yılı başında native reklamın büyük oranda büyüyeceği tahmininde bulunmuştuk. Tam da söylediğimiz gibi oldu! İnsanlar, kendilerine sadece promosyon mesajları gönderen ve onları bir şekilde eğlendirmek için çaba göstermeyen kurumlara karşı artık daha az duyarlılar. Artık reklam mesajları değil, gerçek mesajlar ileten gerçek kurumlar ve gerçek insanlar görmek istiyoruz. İşte bu tam da 2016 yılında büyümesini devam ettirdiğini izleyecek olduğumuz en önemli içerik pazarlama trendlerinden biri! Bu nedenle, eğer bu devrimin bir parçası olmak istiyorsanız, acele edin ve geleneksel reklamcılık hakkında tüm bildiklerinizi unutun!

Sadece görsellik değil, sanal gerçeklik!

Görsel – işitsel içeriğin popülerliği 2015’in trendleri arasında çoktan yerini almıştı. Ama sanal gerçekliğin her geçen gün hayatımıza biraz daha girmesiyle birlikte görsel-işitsel içerik de büyümesini devam ettirecek. Sadece birkaç yıl öncesine kadar bugünkü mobil uygulamaların bizi sanki bir lunaparkta hız trenindeymişiz gibi hissettireceğini; ya da YouTube vidolarını 3600 döndürebileceğimizi düşünemezdik bile. Teknolojideki bu yeni trendler, içerik pazarlamayı da aynı derecede etkiliyor ve görsel içerik her geçen gün daha da bir önem kazanıyor. Heyecan verici bir tatil hakkında, mekânın atmosferini size sanal gerçeklikle yaşatan bir uygulama varken, sadece metinden oluşan bir tanıtımla kim yetinir ki!

Nitelik > Nicelik

Yine geride bıraktığımız yıl, niteliğin öneminin sürekli artacağına vurgu yapmıştık, bu eğilim önümüzdeki yıl için de geçerli ve bu önem artarak devam edecek. Örneğin; SEO’ya odaklanırken bir taraftan da içeriğinizin; değerli, zengin, yerinde ve tutarlı olmasına her zamankinden daha fazla önem vermeniz gerekiyor, çünkü bu sıralama faktörü geçtiğimiz yıl boyunca oldukça önem kazandı. İnsanlar bilgi alabilmek amacıyla erişebilecekleri birçok çeşitte kaynak kazandılar, bu nedenle rakiplerinizden farklılaşmanız gerekiyor. Kendinizi diğerlerinden farklılaştırmanın en iyi yolu da; daha ilgi çekici, daha yerinde ve tutarlı ve daha zengin içerik vaat etmek ve ucuz içerik sepetlerinden uzak durmak.

Mobil uyumluluk

Google’ın mobil kullanılabilirlik güncelleştirmeleri birçok şeyi değiştirdi ve artık mobil kullanılabilirlik de sıralama faktörlerinden birisi haline geldi. İnsanlar; mobil telefonlar, tabletler ve diğer taşınabilir sistemler üzerinden erişilebilirliğin ne kadar değerli olduğunu anladılar. Bu büyük mobil devrime bir yanıt olarak, 2016 yılı boyunca da mobil uyumluluğun değeri artmaya devam edecek!

Sosyal medya gelişimini sürdürüyor

Günümüz toplumunda, orijinal haber platformlarıyla karşılaştırıldığında, sosyal medya daha büyük bir haber kaynağı oldu. Sosyal medya üzerinden her okuduğunuza inanmamanız gerekiyor olsa da, inkâr edilemez olduğu da bir gerçek. Büyük bir gelişme olduğunda ilk bakacağınız yer sosyal medya olacaktır. Bu da, sosyal medya üzerinde görünür olmanızın neden gerekli olduğunu ve 2016 yılı için de bu görünürlüğün neden devam etmesi gerektiğini yeterince açıklıyor. Bu önem artarak devam edecek. Onu yok saymayın ve sizi online olarak görünür kılan sosyal medyanın, markanızı tüm dünyaya yaymak için mükemmel bir platform olabileceğinden emin olun!

Peki 2016 yılı için sizin beklemekte olduğunuz başka bir trend var mı? Ya da listemiz hakkında düşünceleriniz varsa lütfen bizimle paylaşın!

İçerik pazarlama stratejisinde gözden kaçırılmaması gereken 5 ipucu

13 Ekim 2015 0 Blog

İçerik pazarlamayı sosyal medya içeriklerinden ibaret sandığımız günlerin üzerinden çok geçmedi. 

Sonra birileri “Aslında sadece sosyal medya içerikleriyle olmaz bu iş, blog da gerekli” demesiyle işletmelerin blog işine girmesi bir oldu. Eh sonrası malum! Ortada en son makale giriş tarihi geçen yılı gösteren binlerce blog! Peki neden bloglarımızla ilgilenenlerin sayısı bir türlü artmayınca hemen vazgeçtik bu işten ve asıl soru: Gerçekte nerede hata yapıyoruz?

Sonunda sosyal medyada inşaat firmalarının bile sormadan edemediği “Bugün hangi şemsiyenizi alacaksınız, puantiyeliyi mi, yoksa çizgiliyi mi? anketlerinden kurtulduk. Sanırsınız ki, koca koca ihaleler peşinde koşan işletmelerin en büyük derdi o gün dışarı çıkarken hangi ruh halinde olacağımız. İçerik pazarlamayı, stajyere boş vakitlerinde feys’e ruh haline göre gugıl’dan bir şeyler koymak olarak anlayan markalar da artık yavaş yavaş uyandığına göre asıl konumuza gelebiliriz.

Peki uyandık da ne oldu? Şimdi facebook’a girin ve ilk aklınıza gelen 10 markanın adını arayın. Karşınıza üç aşağı beş yukarı benzer içerikler çıkacaktır hala. Bu bir salça markasıysa, büyük ihtimalle flu, o yemeği yapma motivasyonu hissettirmeyecek, bir yemek fotoğrafı ve tarifi, (bunların tutanı da sayılıdır bu arada), ya bir yarışma, ya da bir stock görseli eşliğinde bir püf noktasıyla karşılaşırsınız. Paylaşım sayıları azdır ama altındaki like sayısı inanılır gibi değildir. Eh biraz Malezya, biraz Hindistan’dan da kullanıcılar vardır ama olsun, post’u zengin gösterir.

İşin aslı bu içeriklerle “gerçekten” ilgilenenlerin sayısı bir elin parmağını geçmez. Sponsorlu bir içerik değilse, adeta kendiniz çalar, kendiniz oynarsınız. “İçerik pazarlama hiç de işe yaramıyor canım” deyip, defterini dürmeden önce şu beş soruyu kendinize sorun.

1- Gerçekten viral olabilecek içerikler sağlıyor muyum?

Bu soruya gönül rahatlıkla “evet” diyebiliyor musunuz? O halde hemen şimdi editör kadronuzu bağrınıza basın, sonra da onlara esaslı bir zam yapın. Hemen ardından da sosyal medya ekibinize dönüp neden bu güzelim içerikleri sadece bu masada oturanlar haberdar? diye sorun.

Manzaranın böyle olmadığını biliyoruz. Çoğu işletmede tüm bunları aynı kişiler yapıyor. Muhtemelen üç kişiden oluşan ve az buçuk makale çevirisi yapabildiği için “içerik editörü” dediğimiz kişilerden, bazı insanlarda doğuştan var olan “olayı hikayeleştirme” performansını bekliyoruz.

Olmayınca da içerik pazarlamanın anlatıldığı kadar iyi bir pazarlama aracı olmadığından yakınıyoruz.

Hedef kitlenizle en iyi iletişim yönteminiz makaleler mi? O halde bu işi en iyi yapanlara, gazetecilere verin. Onlar okurlarla empati konusunda fena sayılmazlar, bir haberin nasıl okutulacağını bilirler ve en önemlisi hikaye anlatıcılığı konusunda doğal bir yeteneğe sahiptirler.

2- Doğru zamanda ve yerde paylaşıyor muyum?

Tabii her şey bununla bitmiyor, hatta yeni başlıyor. Günün sonunda bu şahane içeriğinizi kaç kişi görüyor?  Gerçek bir pazarlama dehası, The Purple Cow kitabının yazarı Seth Godin’in dediği gibi   “Yap ve gelip izlemelerini bekle” sadece sinemalarda olur. Sosyal medya şöyle bir yer: “Yap, yani içerik üret, katılmalarını sağla, tüm bunlardan sonra belki gelip kalıcı olabilirler.”  Buradaki “belki” kısmı tamamen size bağlı. Hedef kitlenizle aynı yerde mi dolaşıyorsunuz? Onlara hiçbir şey satma gayesi olmaksızın temas kurabiliyor musunuz, gerçekten ihtiyaçları olan değerli bilgiyi tam da ihtiyaçları olduğu anda ulaştırabiliyor musunuz?

3- İlgi çekici görsellere yer veriyor muyum?

Birkaç yıl öncesine kadar “içerik”  kelimesi sadece makaleyi çağrıştırırdı. Oysa içerik pazarlama alanına giren 15’den fazla araç var. Fotoğraflar, infografikler, videolar, basılı veya digital dergiler, kitaplar, broşürler, slide’lar, webinarlar, eventler…  2015’in yıldızı en parlayan içerik pazarlama aracını  tahmin etmek hiç zor değil. Fotoğraf ve video! Normal bir insan beyni gördüğü nesneleri 60 kez daha hızlı işliyor. (Bu durum biz Türklerde 100 kat olmalı!) Yapılan araştırmalar çekici fotoğrafı olan bir makalenin, fotoğrafsız bir makaleye göre 6-10 kat daha fazla paylaşıldığını gösteriyor. Videoda ise kriterler biraz daha farklı. Kısa, öz ve vurucu videolar paylaşılıyor sosyal medyada.  Mesela eğer bu bir yemek videosuysa, estetik, anlaşılır ve 1 dakikadan uzun olmayan videoları paylaşmayı tercih ediyoruz çünkü paylaşım yaptığımız kitlenin, hakkımızda en az bu video kadar zevk sahibi, eğlenceli ve hoşsohbet biri olduğunu düşünmesini istiyoruz.

4- Aynı dili konuşuyor muyum?

İşletmeler neden müşterileriyle otomat gibi konuşur ki?

Şu iki örneğe bakalım:

1-  “Turuncu İçerik Atölyesi, Content Marketing Institute tarafından Yılın En İyi ve En Yüksek Ciro Yapan İçerik Pazarlama Ajansı Ödülü’ne layık görüldü”  (Ah keşke!)

2-   “Hey millet işte bu! Büyük ödülü kaptık! Cuma akşamı bunu kutlamaya ne dersiniz?”

Size bu duyuruyu ikinci versiyondaki gibi yaptığımızda iki şeyi daha yapmış oluruz.

1- Sosyal medyada aylarca uğraşıp yapamadığımız sıcak teması gerçekleştiririz.

2- Bunu event için bir bahaneye döndürerek, reelde de şahane bir network fırsatı yaratmış oluruz.  

Bu işi en iyi yapanlardan örnek mi? Oreo!

TR hesabında 800 bine yakın takipçisi var ve hepsi gerçek. Mars’ta su bulunduğu haberinden sonra işte bu post’una bayıldık. Müşterileriyle hep aynı sıcak tonda, zeka kokan esprili bir dilde konuşuyor ve bunu yaparken acaba nasıl karşılanırım korkusu yaşamıyor. Bizler de neredeyse siyah içi krema kaplı bir bisküvinin dile geldiğini sanıyoruz.  Anahtar kelime klişelerden kurtulmak ve insanların nasıl tepki vereceği konusunda çok fazla kafa yormamak. İşte işin sırrı bu!

5-  Her şeyi sosyal medyadan mı ibaret sanıyorum?

Blog oluşturma normal şartlarda sosyal medyadan sonra, hedef kitleyle temas kurmak için uygun bir nokta. Ancak bugün, özellikle çoğu Türk işletmeleri için lüzumsuz bir platform.

Neden bunu söylüyoruz?

Çünkü birçok işletmede blog oluşturma şöyle başlamıştı: 

– Bizim de içerik girmemiz gerek web sitemize.

-Tamam hemen bir blog açalım!

-Yeni başlayan şu kız nasıl, güzel yazar mı?

-Yazar bence. Feys’e arada güzel içerikler giriyor.

-O halde bu işi o yapsın!

 Blog açılır, birkaç bülten girilir ama ne gelen vardır ne giden.

-Bu işe yaramadı bloglamayı durdurun sadece sosyal medyayla devam edin.

“İçerik pazarlama” bu tür işletmelerin kafasında bir blog ile başlar ve orada biter. Blogun yararsız olduğunu fark ettiklerinde vazgeçerler ve sosyal medya içeriklerini bir uçurumdan aşağı atmaya devam ederler.

Sadece bir saniye için bloglamayı durdurun stratejiniz hakkında düşünün. Bloglama bir strateji değildir. Blog, içerik pazarlama yöntemleri içinde bir araçtır sadece. Birincil yöntem olarak bloglamayı tercih etmeden önce, öncelikle blogun en iyi strateji olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Bunu da en iyi hedef kitlenizi doğru tahlil ederek yaparsınız. İçeriklerinizi sadece sosyal medyada tüketmek de bir strateji olabilir ancak yakın bir gelecekte yeni KPI’ın web sitesi duration’ı olacağı gerçeğiyle yüzleştiğinizde, silahlarını önceden kuşananlardan birkaç adım geride olacağınızı hesaba katmanız gerekir.

2015 İçerik Pazarlama Trendleri

4 Ocak 2015 0 Blog

Her ne kadar ülkemizde henüz emekleme fırsatı bile bulamadan demodeleştirilse de, dünyada en etkin pazarlama trendi olmaya devam ediyor içerik pazarlama. 2015’de de bu trend hız kesmedendevam edecek.

Marka gazeteciliği kavramı önem kazanacak, hatta büyük markalar niş medyaları satın alarak kendi mecralarını yaratacak. İşte Joe PULIZZI’den Robert ROSE‘a ünlü içerik pazarlama üstadlarının 2015 için içerik pazarlama öngörüleri…

1. “Basılı dergicilik öne çıkacak” 

Joe PULIZZI @JoePulizzi Founder • Content Marketing Institute

2015’te markaların basılı dergiciliğe doğru akın ettiğini göreceğiz. Çoğu markalar dijitale ağırlık vermeye devam etse de, bazı akıllı markalar, fazla rekabet gereketirmeden bu “post” yığınından kurtulmanın kolay olduğunu farkedecekler. Orta ölçekli ve büyük şirketler hedef kitleyle gerçek bir iletişim kurmak istedikleri için, niş medya şirketlerini satın alacaklar.
Yayıncı ve editörlerinin, yavaş yavaş büyük B2B şirketlerinde işe alınmaya başladıklarını göreceğiz.

2. “2015 anlık içeriklerin yılı olacak”

Julie FLEISCHER @JFLY Director, Data + Content + Media • Kraft Foods

Keşfedilebilirlik odaklı (SEO odaklı) içerik geliştirmeden, kontekst duyarlı içeriklere geçiş göreceğiz. Bu geçiş, hava durumu, lokasyon ve güncel haberlerle bağlantılı olarak, anlık fayda getiren alamlı bir içerik yapısına doğru olacak.

3. “İnteraktivite daha da artacak”

Doug KESSLER @dougkessler Co-Founder, Creative Director • Velocity

2015 yılında B2B’de şunları göreceğiz:  B2C’de olduğu gibi, daha duygusal içerikler, bütçenin içerik üretiminden promosyonuna doğru kayması, e-mail’in geri dönüşü, pazarlamaya yönelik daha fazla uygulama ile interaktifliğin artışı, pazarlama uygulamalarının belli bir olgunluk kazanması, data kullanımında daha yetkin bir konum.

4. “İçerik pazarlama bir kampanya olarak görülmekten çıkacak”

 Robert ROSE @Robert_Rose Chief Strategy Officer • Content Marketing Institute

Benim öngörüme göre, 2015 “bir süreç olarak içerik yönetimi”nin yılı olacak. Markalar, içerik pazarlamasını bir “kampanya” olarak görmekten çıkıp, daha akıllı süreçler olarak görmeye başlayacaklar.

5- “Niceliğin yerini nitelik alacak”

Pawan DESHPANDE @TweetsFromPawan CEO • Curata

2015’te çok fazla içerik yayımlamak yerine, daha sürdürülebilir ve güvenilir olan içerik pazarlamasına geçiş yaşanacak. Hem firma içinden, hem de dışından içerik sağlayıcıları geliştirilecek ve içeriğin yayılımını sağlamak amacıyla sosyal medya ekipleri gibi diğer bölümlerle birlikte hareket edilecek.

6- “2015 müşterek içeriğin yılı olacak”

Jay BAER @jaybaer President • Convince & Convert

Şirketler her geçen gün daha fazla içerik üretmek istiyorlar ama bunu etkin bir şekilde nasıl yapabilirler? Bu sorunun cevabı çalışanlarında ve müşterilerinde gizli. 2015 yılı, şirket içinden gelen katılımcılarla birlikte merkezi olmayan içerik üretimini hayata geçirecek. Çoğu şirket için içeriğin kaynağı tam olarak yanıbaşlarında bulunmaktadır: Müşterileri ve kendi çalışanları.

7- “2015 eğlenceli yollarla ilgi çekici hikayeler yılı olacak”

Dayna ROTHMAN @dayroth Senior Content Marketing Manager • Marketo

Müşteri deneyimi ve hikaye anlatımı daha fazla önem kazanacak ve B2B içerikleri ile B2C arasındaki ayrım yavaş yavaş ortadan kalkacak. B2B şirketleri, daha eğlenceli yollar kullanarak inandırıcı ve ilgi çekici hikayelere odaklanmaya başlayacaklar. B2B pazarlamacıları, davranışsal ve duygusal yönlere daha fazla odaklanarak çok kanallı ve çok boyutlu olmak durumundalar. Bunun yanında, mobil ve çoklu cihaz kullanımı da gittikçe daha fazla önem kazanacak. 2015 yılında mobil ve tablet cihazlar üzerinden içeriğe erişim daha da hızla artacağı için, pazarlama takımları bütün içerik üretim aşamalarında mobil kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurmak durumundalar. Giyilebilir teknoloji ürünleri de, kullanıcılara anlık içerik deneyimi yaşatma konusunda yeni kapılar açacak.

8- “İçerik üretiminden çok, içerik yönetimi önem kazanacak”

Mike MYERS @mikemyers614 Consultant, Content Marketing • Nationwide

Son zamanlarda içerik üretimine odaklanılmış olsa da, 2015 yılına içerik yönetimi ve dağılımı damgasını vuracak. Dünyadaki en güzel otomobile sahip olabilirsiniz (bkz: içerik), fakat eğer bundan kimsenin haberi yoksa kesinlikle satamazsınız.

9. “Mobil içerik daha da önem kazanacak”

John FOX @b2bmarketing CMO • Venture Marketing

2015 mobilin öncelik verildiği bir yıl olacak. Önceliğinizi mobile verin, diğer platformlar zaten onun izinden gidecektir.

10- Markalar global müşterileri de hedefleyecek”

Val SWISHER @ContentRulesInc CEO • Content Rules, Inc.  

Firmalar, web’deki varlıklarını global düzeyde tutmak için daha fazla çaba harcayarak bu yönde değişikliklere gidecekler ve bu sayede tüm dünya çapındaki müşterilerle etkileşime geçecekler.

11- “İçerik kişisellecek”

Michael BRENNER @BrennerMichael Head of Strategy • NewsCred

2015 içeriğin kişiselleştiği yıl olacak. İçerik Yöneticileri, kendilerine ait bütçeleri ve stratejik içerik programlarıyla olması gereken yere gelecek. Nitelik ve nicelik tartışmasının ötesine geçilip, doğru kişiye doğru yer ve zamanda doğru içerik üretmeye başlanılacak. Kişi odaklı pazarlama faaliyetleriyle, içerik kişiselleşecek.

12- “İçerik pazarlama kurumsal iletişimin bir parçası olacak”

Joakim ARHAMMAR @jarhammar Content Strategist • Comprend

İçerik pazarlaması trendi, CSR ile birleşerek kurumsal iletişimin bir parçası haline gelecek. Aynı zamanda araştırma gelştirme, yatırımcı ilişkileri ve kamu işlerinde de içerik pazarlamasının oldukça önem kazandığını göreceğiz.

13- “İçerik pazarlamacıları merkezleşecek”
Amanda MAKSYMIW @amandamaks Content Marketing Manager • Lattice Engines

Yapılan araştırmalar sonucunda, piyasada içerik stratejisine dair yetkili bir kaynak ihtiyacı olduğunu görüyoruz. Şimdi içerik pazarlamacılarının bir adım öne çıkıp, içerik üretecek, yönetecek ve yayılımını sağlayacak merkezi bir yapılaşmasının temellerini atmaları gerekmektedir. 2015, birbiriyle bağlantısız program ve taktiklerin son bulduğu bir yıl olacak.

14- “Markalar planlama ve ölçümlemeyi daha sağlıklı yapacaklar”     
Tommy LANDRY @tommy_landry President • Return On Now

2015 yılında, markalar artık içeriği nasıl planladıkları ve ölçtükleri konusunda dönüşüm geçirmek zorunda. Hala içerik pazarlamasının değerini kavrayamamış olan birçok pazarlamacılar var. Bu durum, strateji, amaç ve ölçüm yöntemlerinin açıkça dile getirilmediği durumlarda karşımıza çıkıyor. Daha iyi bir planlama, daha iyi sonuçlar getirecektir.

15- “2015’de marka gazeteciliği kavramıyla tanışacağız”
Maggie PATTERSON @magspatterson Communications Strategist • Maggie Patterson – Intelligently Crafted Communications

Büyük firmaların artık marka gazeteceliği konumuna yükseldikleri bir alanda hayatta kalabilmek için, küçük ölçekli firmalar içerik pazarlaması dünyasında bir sonraki aşamaya geçmeleri gerektiğini farkedecekler. Küçük fakat atik firmalar, hikaye anlatıcılığını kullanarak kendilerini konuşmanın içine dahil etmeyi başaracaklar.

16- “Mükemmel içerik yetmeyecek”
Paul ROETZER @Paulroetzer CEO • PR 20/20

Mükemmel bir içerik ve hikaye anlatımı tek başına yeterli değil. Pazarlama teknolojisi, özellikle pazarlama otomasyonu ve analitik platformları, içerik planlama, üretim ve yayımlanma aşamasında giderek daha fazla önem kazanacak. Teknoloji, doğru içeriğin doğru zamanda doğru kitleye hedeflenmesi konusunda pazarlamacıları bir ileri aşamaya taşıyacak. İçerik pazarlamacıları hem pazarlamayı hem de teknolojiyi çok iyi bilmek durumundalar.

17- “Editoryal disiplinin önemi fark edilecek”
Sarah MITCHELL @globalcopywrite Head of Content Strategy • Lush Digital Media

Markalar, doğru ve etkin içerik pazarlaması için kayıp halkanın editörler olduğu farkedecekler. İçeriği nasıl üreteceğimiz ve yayımlayacağımızı öğrendik, ancak editoryal disipline sahip olmadan tam olarak marka gazeteciliğine geçiş yapamayız.

18- “İçerik pazarlama markaların pazarlama departmanından dışarı taşacak”
Michele LINN @michelelinn VP of Content • Content Marketing Institute

Pazarlama bölümlerinin dışındaki kişiler de içeriğin öneminin farkına varacak. İçerik, sadece pazarlama için bir araç değil, aynı zamanda bütün organizasyon kapsamında yönetilmesi gereken değerli bir varlıktır. İçeriğin daha iyi koordine edimesi ve yönetilmesi sayesinde, müşterilerinizin de markanızla olan deneyimi iyileşecektir.

19- “Hayalet yazar talepleri artacak, markalar twitter’dan uzaklaşacak”
Carol TICE @TiceWrites Den Mother, Freelance Writers Den • TiceWrites LLC

Hashtag ile iletişimin kontrol edilmesindeki zorluklardan dolayı, büyük markaların Twitter’dan uzaklaşmaya başlayacağını öngörüyorum. Herhangi bir olumsuz deneyim sonrasında, çok çabuk nefret içerikleriyle marka üzerinde toplaşılabilmektedir.
Pinterest ve Facebook’un (markaların negatif yorumlara müdahele edip saklayabilmesi sebebiyle) ise daha düzgün işlediği görülmektedir. Google’ın sadece SEO odaklı çöp içerikleri engellemek amacıyla yaptığı çalışmaların bir ürünü olarak, daha detaylı, uzun blog yazıları, söyleşiler ve araştırmalar göreceğiz. İnternet haber sitelerinin dergi kalitesinde yayın yapma konusundaki rekabetleri sayesinde, bir blog yazısı ile makale arasındaki ayrım gittikçe daha da silikleşecek. CEO ve diğer fikir liderleri için aranan “hayalet yazar”lara talep artacak.

20- “Hedef kitlenin deneyimlerini aktarabileceği platformlara ihtiyaç duyulacak”
Brian Honigman

Yukarıdan aşağı modeli tam tersine dönecek. İçerik üretiminin yanı sıra, markalar üretmeleri, paylaşmaları ve tartışmaları için kendi müşterilerini davet edecekler. Pozitif müşteri yorumları güçlüdür ancak paylaşılacakları bir platform gerekir. Markalar gittikçe bu konu üzerine eğilecek ve müşterilerini kendi deneyimlerini paylaşmaları teşvik edecekler.

21- “İçeriğin farklı formları arasında işbirliği devam edecek”
Halit BOZDOGAN @TheBozDog Content Creative • Axonn Media

Data ve hikayeleri, yani iki ana öğreyi, bir araya getirip kapsamlı bir çalışma yürütebilmek için, içeriğin farklı formları arasında daha fazla işbirliği gerçekleşeceğini öngörüyorum. (İnfografikler, videolar, podcast’lar vs. ) Kişiler tercih ettikleri içerik türünü alıp paylaşacaklar.

22- “Otomasyonunun önemi artacak”

Alana FISHER-CHEJOSKI @aussiegoldy Senior Digital & Content Strategist • NSW Trade & Investment

Kişiselleştirilebilir web siteleri, pazarlama otomasyonu ve CRM gibi içerik pazarlamasına yönelik çeşitli ekosistemler yaratılacak. İçerik fikirleri, içerik yönetim platformlarında geliştirilip, üretilecek ve müşteri personalarıyla eşleştirilecek. Otomasyon, içeriğin doğru zamanda ve doğru kanal vasıtasıyla müşteriye ulaştırıldığını garanti altına alacak.

23- “2015 dinlemenin yılı olacak”

Charlotte BENNETT-SMITH @Char_Bennett_ Axonn Media

2015 dinlemenin yılı olacak: datayı dinlemek, hedef kitlenizi dinlemek ve hatta içgüdülerinizi dinlemek. Kişiler, herkesle aynı şeyleri yapmanın kendilerini piyasada ileri götüremediğini farkedecek. İçerik üretiminde değişikliğe gideceğimiz bir yol olacak.

24- “2015 daha az yazı, daha fazla görsel yılı olacak”

Laura CRAVEN @dadepaper Director of Communications • Dade Paper

2015’te daha az yazı ve daha fazla görsel datayla karşılaşacağız. İnfografikler, bilgiyi, çözümlemeleri ve istatistikleri aktarabilmek için çok daha geniş yer bulacaklar.

25- “Boş vaatlerin yerini gerçekler alacak”

 Neil WILSON @axonnmedia Senior Finance Specialist • Axonn Media

Tüketiciler çok uzun bir süredir reklama maruz kalmakta ve bu yüzden şirketler gittikçe daha içten olmak durumunda. “Biz en iyisi değiliz, ama elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” mesajı, marka uzmanları için çok daha önemli bir konuma yükselecek.

26- “Abonelik bazlı pazarlama faaliyetleri başlayacak”

Heidi RUST@hlrMN Web Marketing Specialist • Esultants Web Services         

Tüketicilerin yanında birçok endüstri de basit, zaman kazandırıcı çözümler aradığı için, abonelik bazlı pazarlama faaliyetleri gelişmeye devam edecek.

27- “2015 interaktif videoların yılı olacak”
Mark SCHAEFER @markwschaefer Executive Director • Schaefer Marketing Solutions

İçerik pazarlamasına yönelik bütün yenilikler çok kuvvetli bir etken ile şekillenecek: Web üzerindeki yoğun içerik patlaması. Bu yoğunluğun içinden sıyrılmak ve müşteriyi tutabilmek için stratejilerimizi geliştirmemiz gerekecek. 2015’in içerik yapılarında interaktif videolar gibi büyük bir atılım, film kalitesinde epik içerikler ve sıradışı içerik üretiminde bir ivme bekliyorum.

28- “Yoğun mesaj bombardımanı son bulacak”
Andrea BRIDGES-SMITH @abridgessmith Senior Content Marketing Strategist • Spanning Cloud Apps

Potansiyel müşteriler sürekli yoğun mesaj bombardımanına maruz kalmaktan artık yorulmuş durumdalar. Bunu aşmak için, pazarlamacılar “gerçekliklerini” ortaya koymak durumundalar. Yüzü ve adı olan, birebir ilişki kurulabilen insanlardan söz ediyorum. Pazarlamacıların ortaya koyması gereken bu.

29- “Pazarlama profesyonelleri içerik pazarlamayı daha iyi kavrayacak”
Kristen HICKS @atxcopywriter Freelance Copywriter • Austin Copywriter

Üretilen içeriğin tanıtımının, içerik pazarlamasında ne kadar önemli bir noktada olduğu konusundaki farkındalığın pazarlama uzmanları arasında artacağını düşünüyorum. İçerik pazarlaması departmanlarında, içerik promosyonu üzerine odaklanmış kişilerin veya freelance çalışanların bu kadar az olması şaşırtıcı bir durum. Daha etkin bir süreç ve yetenek gerektirmesine rağmen, birçok firma bunu ekstra bir maliyet olarak görmekte veya birkaç sosyal medya güncellemesiyle üstesinden gelindiğini zannetmekte. Bunun artık değişeceğini ve daha fazla insanın bu merkez etrafında kariyerini şekillendireceğini düşünmekteyim.

30- İçerik, müşteri odaklı satış sürecinde daha kritik bir rol üstlenecek”
Cliff POLLAN @cliffpollan Founder, CEO • Postwire

Geçtiğimiz sene müşterilerin görüşlerine odaklanarak, bunların çevresinde şekillenen bir pazarlama ve satış faaliyeti gördük. Bu “müşteri odaklı satış” geleneksel satış yönteminin dışına çıkıp, müşterilere satın alım süreçleri boyunca yardımcı olmaya yöneliktir. Bu aşamada başarıya ulaşmanın en önemli unsuru ise içeriktir. Pazarlama ve satış uzmanlarının kendi içgörülerini paylaşarak kişilerin satın alımlarını kolaylaştırmaya çalışmasıyla, 2015’te içeriğin müşteri odaklı satış sürecinde çok daha kritik bir noktaya taşındığını görmekteyiz.

Sepetiniz