Blog

Shadow Ban Nedir, Neden Olur ?

13 Ağustos 2021 0 Blog

Özellikle son zamanlarda Instagram’da sıklıkla duyar olduğumuz bir terim var o da Shadow Ban. 

 

Aslında sadece Instagram’da değil, üyelik sistemiyle çalışan çoğu platformda profil hareketlerinizi kısıtlayıcı bir yasak olarak tanımlayabileceğimiz Shadow Ban’ı Türkçeye hesabınızın gölgelenmesi ya da sınırlanması olarak çevirebiliriz. 

Ayrıca bu sınırlama, beraberinde profilinizde pek çok erişim ve etkileşim azalmaları meydana getirmekte. 

 Görüntülenmelerinizdeki dramatik düşüşler, gönderilerinizin eskisine göre çok az etkileşim alması, keşfette yer alamamanız, yapılan aramalarda profilinizin en altlarda çıkması hatta bazen bulunamaması gibi normal seyrin akışına ters durumlar hesabınızın Shadow Ban yemiş olabileceğine dair bazı işaretler olarak gösterilebilir. 

 

Hesaplara Shadow Ban Neden Uygulanır ?

 Platform temelli teknik bir hatadan kaynaklanmadığı sürece bu kısıtlamalar, yapılan belirli hataların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Uygulama kurallarını ihlal eden aktivitelerde bulunmak bu sınırlamaların başlıca nedenidir. 

 Bu yüzden farkında olarak ya da olmayarak yaptığınız bazı yanlışlar geri dönüşü olmayan sonuçlara, bütün emeklerinizin heba olmasına yol açabilir.

 

– Aşırı Şekilde Hesap Takip Etmek

  Takipçi kazanmak amacıyla normalin çok üstünde hatta rastgele bir şekilde sürekli yeni hesaplar takip etmek bir noktadan sonra profilinizin uygulama tarafından spam olarak algılanmasına neden olabilir. 

  Bunun sonucunda da hesap aktiviteleriniz geçici veya kalıcı olarak sınırlandırılabilir ve tekrar organik etkileşimler kurmak istediğinizde sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

– Takipçi ve Etkileşim Satın Almak- Beğeni Gruplarına Katılmak

  Yapılan en büyük hatalardan birisi de kısa yoldan kural dışı yöntemlerle takipçi satın almak veya beğeni gruplarına katılmak. Gerçek manada zaten değer bulmayan bu yöntem hesabınızın uygulama tarafından kısıtlanmasına ve pasifize edilmesine yol açabilir. 

 

– Etkileşim Uğruna Hatalı Etiketler Kullanmak

 Gönderilerinizde sırf ilgi göreceğini düşündüğünüz için kullandığınız: konuyla alakasız, kimi zaman farkında olmasanız da yasaklı sayılabilecek içerikler barındıran, 3.parti programlarla desteklenen hashtagler yüzünden profiliniz de zamanla algoritmanın radarına yakalanacaktır.

 Ayrıca her paylaşımınızda çok fazla hashtag ve kişi etiketlemek de bir noktadan sonra şüpheli davranış olarak algılanabilmektedir.

 

– Kategorinizin Dışında İçerikler Paylaşmak

 Instagram, özellikle işletme hesaplarının, hangi sektör için içerik üretiyorsa aynı şekilde profil kategorilerinden de doğru alanla eşleştirilmiş olmasını bekliyor. 

 Instagram, hedef kitlenizle paylaşımlarınızın uygunluğunu analiz ettiğinde ortaya çıkabilecek tutarsızlıklar sonucu hesabınızı spam kategorisine dahil edebilir.

Profilinizi Bir Üst Seviyeye Taşıyın: Presets’ler

31 Mayıs 2021 0 Blog

Ziyaretçiyi görsel anlamda büyüleyecek bir profile sahip olmak şüphesiz tüm Instagram içerik üreticileri için öncelikli hedeflerinden bir tanesi. Ayrıca benzer yöntemlerle editlenmiş, renk ve tasarım olarak uyumlu bir profilin her zaman daha profesyonel ve organize gözüktüğü de inkar edilemez bir gerçek.

 Günümüzde işletme profillerinin aynı zamanda bir portfolyo misyonuna sahip olması, Presets’lerin özellikle görselliğine önem veren markalar ve içerik üreticileri tarafından neden bir an önce kullanılmaya başlanması gerektiği konusunda ipuçları veriyor.

 Peki Presets Nedir?

 Presets, kendi hazırladığınız veya internetten edindiğiniz, Adobe Ligthroom gibi bir düzenleyici programla fotoğraflarınıza tek tıklamayla uygulayabildiğiniz önceden hazırlanmış ayarlar bütünüdür. 

 Adobe Lightroom, Adobe Photoshop ve VSCO gibi yaygın kullanılan programlar sayesinde kendi Presets’lerinizi oluşturabilir, farklı platformlardan da daha kolay Presets bulma şansı elde edebilirsiniz. 

Özellikle iş yükünü hafifletmek isteyen fotoğrafçılar, sosyal medya uzmanları, profilini bir üst seviyeye taşımayı hedefleyen Influencer’lar ve görsel imajını daha güçlü yansıtmayı hedefleyen markalar arasında Presets kullanımı her geçen gün daha da artıyor.

 

 

Presets Kullanımı Size Ne Gibi Avantajlar Sağlar ?

1-Kendi Tarzınızı Yansıtırsınız

 Marka kimliğinizi veya konseptinizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz renklerle oluşturduğunuz filtreleri gönderilerinize uygulayarak kendi tarzınızı yansıtacak bir profil oluşturabilirsiniz.

 Ayrıca Presets kullanılarak belirli bir uyum içerisinde tasarlanmış görseller, özenle hazırlanmış içeriklerle birleştirilerek yapılmış paylaşımlar profilinize ve markanıza bir istikrar katacaktır. Bu sayede paylaşımlarınıza sizin profiliniz haricinde başka mecralarda denk gelen takipçileriniz o içeriğin size ait olduğunu fark edecektir.

 

2- Zamandan Tasarruf Edersiniz

 Presetsler özellikle yoğun bir çalışma temposuna sahip sosyal medya uzmanları, editörler ve fotoğrafçıları her görseli teker teker düzenleme yükünden kurtarıyor. 

 Her ne kadar seri fotoğraflar içinde vurgulanmak istenen farklı detaylar bulunsa da temel ışık, netlik ve renk dengesi gibi ayarlar bu sayede tek tuşla otomatik olarak istenilen hale getirilebiliyor. 

 

3- Gönderi Kalitenizde Artış Yakalarsınız

  Kendinizi fotoğraf üzerinde düzenleme yapma konusunda başarılı bulmuyor olabilirsiniz. Veya üzerinde çalıştığınız Presets hayal ettiğiniz gibi gözükmeyebilir. Bu oldukça normal bir durum ve fotoğraf düzenleyebilmek aslında başlı başına bir iş. 

 Yazının ilk kısımlarda belirttiğimiz gibi kullanacağınız Presetsleri mutlaka kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Pek çok platformda ücretli veya ücretsiz bir şekilde sunulan Presetsler mevcut. 

 Destek alarak hazırladığınız veya satın aldığınız, çok daha profesyonel şekilde hazırlanmış Presetsler sayesinde mevcut fotoğraflarınızın da kalitesini çok daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz. 

 Bu sayede kitleniz profilinizin çok daha önem verilerek hazırlandığını fark edecek, içerikleriniz çok daha değerli bulunacaktır.

Sepetiniz