Blog

Yeni müşterimiz B-fit ile daha sağlıklı günlere

10 Ağustos 2014 0 Blog

Türkiye’nin ilk ve tek kadınlar için spor ve yaşam merkezi” slogonıyla 2006 yılından bu yana hizmet veren B-Fit, kadınların ve gelecek nesillerin yaşam kalitesini yükseltmek, onları beslenme ve egzersiz konularında bilinçlendirmek üzere açtığı blogu için Turuncu İçerik Atölyesi’ni seçti.

B-Fit’i duymayanınız yoktur. Sekiz yıl önce küçük bir fikirle Türkiye’nin ilk ve tek kadınlar için spor ve yaşam merkezi sloganıyla kurulan B-Fit’in kurucusu Bedriye Hülya, kendini kadınların sağlıklı yaşamasına bireyselliğine ve girişimciliğine adamış, ne istediğini bilen bir girişimci. Hal böyle olunca başarı da kendiliğinden geliyor. B-Fit bugün tam 51 ilde 230 merkezle tam 180 bin kadına hizmet veriyor.

İçerik pazarlamanın gerekliliğinin de farkında olan markayla yollarımız geçtiğimiz Haziran ayında kesişti.Onların, yeni hazırladıkları blogları ve sosyal medyaları için kullanıcı sadakatini arttıran, işlevsel, hedef kitleleriyle uyumlu bir içerik stratejisine ihtiyaçları vardı. Bizim ise kaliteli içeriklerimizi yaymak için bir mecraya.

1. adım: Hedef kitlelerini gözlemledik

Bir içerik pazarlama stratejisinde aslolan hedef kitleyi doğru belirlemektir. Evet, iyi brief her şeydir! Ama daha iyisi o hedef kitleyi mümkünse yerinde tespit etmek, alışkanlıklarını, deneyimlerini, hedeflerini bizzat gözlemlemektir. Biz de öyle yaptık. Ofisimize en yakın B-Fit’te birkaç gün geçirerek hedef kitleyi analiz ettik.

2 adım: İçerik stratejilerini belirledik

Merkezde geçirdiğimiz günler sonrasında artık hazırlayacağımız içeriklerin türünden, üslubundan, formatından emindik. B-Fit kadınına özel içerikler, tıpkı kendileri gibi açık ve net olmalıydı. Onların fazla süslü cümlelerle, uzun laf kalabalıklarıyla, dolaylı anlatımlarla işleri yoktu. Zamanları değerliydi ve kısa zamanda maksimum yararlı, benzersiz bilgilere sahip olmayı önemsiyorlardı.

3 adım: Anahtar kelimeleri seçtik

İçerik ne kadar kaliteli olursa olsun SEO’suz bir hiçtir! SEO dozu kaçtıkça da içerik lezzetsiz bir hal alır. Her ikisini dengede ve işe yarar bir şekilde ayarlamak gerekir. Tüm müşterilerimizde olduğu gibi B-Fit için de anahtar kelimeleri en işlevsel şekilde özenle seçtik ve makalelerimizin arama motorlarında ilk sıralarda çıkmasına katkıda bulunduk.

4 adım: Editoryal takvimi belirledik

Bir içerik pazarlama stratejisinde en önemli şey, iyi bir editoryal takvimdir. Ancak müşteri hiçbir zaman tek bir öneriyle gelinsin istemez. Tüm müşterilerimize olduğu gibi B-Fit için de gündemi ve önemli günleri göz ardı etmeden, birden çok öneriden oluşan bir takvim hazırladık ve değerlendirmelerine sunduk. Onayın ardından gelecek aylar için de aynı stratejiyle devam ettik.

SEO tek başına lezzetsiz bir sostur

3 Temmuz 2014 0 Blog

İyi haber, 2014 içerik pazarlama adına oldukça hareketli geçiyor!

Kötü haber ise hala çoğu kişi içerik pazarlamayı sadece SEO veya sosyal medya postları sanıyor.

Oysa SEO da sosyal medya postları da tek başına son derece yavan soslardır. Ancak birkaç çeşniyle, daha da iyisi güzel bir yemekle bir araya geldiğinde “yeme de yanında yat” kıvamında olur. O yemeği de tahmin etmek hiç zor değil. KALİTELİ, AKICI, İŞE YARAR İÇERİK!

Optimize edilmiş ve hedefe yönelik online içerik de ancak anlamlı SEO çalışmaları 360 derece entegre içerikle mümkün. Hedef kitleye en iyi ve doyurucu cevabı veren marka kazanıyor.

Kısaca sadece arama motorlarında ilk üçte görünmek için birtakım anlamsız cümle dizilimleri kullanmak birkaç yıl öncesinin modası ve artık kullanıcılar bu durumdan fena halde sıkılmış vaziyetteler. Peki hem akıcı ve kaliteli içerik hem de SEO aynı anda mümkün değil mi?

İşi “yazmak” olan profesyonellerden destek almak şartıyla neden olmasın?

Gelecek 10 yılda özellikle büyük markaların bünyelerinde gazeteciler çalıştırmaya başlamasının öngörülmesinin nedeni de tam olarak bu.

Google Seo için tam bir savaş meydanıdır

Ne var ki sadece “iyi yazmak da yetmiyor google için. O aynı zamanda ne kadar ilgili içerik barındırdığınızla da ilgileniyor. Bunun farkında olan, adına “Seo uzmanı, seo doktoru, seo avcısı vs.. diyen, sadece birkaç ayda öğrendiklerini yalan yanlış bilgilerle paraya dönüştürmeye çalışanlar, kısa sürede markanızı üst sıralara taşıyacağını müjdeliyor. Oysa SEO, google için tam bir savaş meydanıdır ve oyunu kuralına göre oynamayanları asla affetmez. Aşırı backlink’ler, çok fazla meta etiketi eklemek, ilgisiz anahtar kelimeler, yukarılarda olmasını hayal ettiğiniz sitenizi bir anda sand box’a sokabilir.

İçerik Ajansı

Sepetiniz