Blog

Shadow Ban Nedir, Neden Olur ?

13 Ağustos 2021 0 Blog

Özellikle son zamanlarda Instagram’da sıklıkla duyar olduğumuz bir terim var o da Shadow Ban. 

 

Aslında sadece Instagram’da değil, üyelik sistemiyle çalışan çoğu platformda profil hareketlerinizi kısıtlayıcı bir yasak olarak tanımlayabileceğimiz Shadow Ban’ı Türkçeye hesabınızın gölgelenmesi ya da sınırlanması olarak çevirebiliriz. 

Ayrıca bu sınırlama, beraberinde profilinizde pek çok erişim ve etkileşim azalmaları meydana getirmekte. 

 Görüntülenmelerinizdeki dramatik düşüşler, gönderilerinizin eskisine göre çok az etkileşim alması, keşfette yer alamamanız, yapılan aramalarda profilinizin en altlarda çıkması hatta bazen bulunamaması gibi normal seyrin akışına ters durumlar hesabınızın Shadow Ban yemiş olabileceğine dair bazı işaretler olarak gösterilebilir. 

 

Hesaplara Shadow Ban Neden Uygulanır ?

 Platform temelli teknik bir hatadan kaynaklanmadığı sürece bu kısıtlamalar, yapılan belirli hataların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Uygulama kurallarını ihlal eden aktivitelerde bulunmak bu sınırlamaların başlıca nedenidir. 

 Bu yüzden farkında olarak ya da olmayarak yaptığınız bazı yanlışlar geri dönüşü olmayan sonuçlara, bütün emeklerinizin heba olmasına yol açabilir.

 

– Aşırı Şekilde Hesap Takip Etmek

  Takipçi kazanmak amacıyla normalin çok üstünde hatta rastgele bir şekilde sürekli yeni hesaplar takip etmek bir noktadan sonra profilinizin uygulama tarafından spam olarak algılanmasına neden olabilir. 

  Bunun sonucunda da hesap aktiviteleriniz geçici veya kalıcı olarak sınırlandırılabilir ve tekrar organik etkileşimler kurmak istediğinizde sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

– Takipçi ve Etkileşim Satın Almak- Beğeni Gruplarına Katılmak

  Yapılan en büyük hatalardan birisi de kısa yoldan kural dışı yöntemlerle takipçi satın almak veya beğeni gruplarına katılmak. Gerçek manada zaten değer bulmayan bu yöntem hesabınızın uygulama tarafından kısıtlanmasına ve pasifize edilmesine yol açabilir. 

 

– Etkileşim Uğruna Hatalı Etiketler Kullanmak

 Gönderilerinizde sırf ilgi göreceğini düşündüğünüz için kullandığınız: konuyla alakasız, kimi zaman farkında olmasanız da yasaklı sayılabilecek içerikler barındıran, 3.parti programlarla desteklenen hashtagler yüzünden profiliniz de zamanla algoritmanın radarına yakalanacaktır.

 Ayrıca her paylaşımınızda çok fazla hashtag ve kişi etiketlemek de bir noktadan sonra şüpheli davranış olarak algılanabilmektedir.

 

– Kategorinizin Dışında İçerikler Paylaşmak

 Instagram, özellikle işletme hesaplarının, hangi sektör için içerik üretiyorsa aynı şekilde profil kategorilerinden de doğru alanla eşleştirilmiş olmasını bekliyor. 

 Instagram, hedef kitlenizle paylaşımlarınızın uygunluğunu analiz ettiğinde ortaya çıkabilecek tutarsızlıklar sonucu hesabınızı spam kategorisine dahil edebilir.

Profilinizi Bir Üst Seviyeye Taşıyın: Presets’ler

31 Mayıs 2021 0 Blog

Ziyaretçiyi görsel anlamda büyüleyecek bir profile sahip olmak şüphesiz tüm Instagram içerik üreticileri için öncelikli hedeflerinden bir tanesi. Ayrıca benzer yöntemlerle editlenmiş, renk ve tasarım olarak uyumlu bir profilin her zaman daha profesyonel ve organize gözüktüğü de inkar edilemez bir gerçek.

 Günümüzde işletme profillerinin aynı zamanda bir portfolyo misyonuna sahip olması, Presets’lerin özellikle görselliğine önem veren markalar ve içerik üreticileri tarafından neden bir an önce kullanılmaya başlanması gerektiği konusunda ipuçları veriyor.

 Peki Presets Nedir?

 Presets, kendi hazırladığınız veya internetten edindiğiniz, Adobe Ligthroom gibi bir düzenleyici programla fotoğraflarınıza tek tıklamayla uygulayabildiğiniz önceden hazırlanmış ayarlar bütünüdür. 

 Adobe Lightroom, Adobe Photoshop ve VSCO gibi yaygın kullanılan programlar sayesinde kendi Presets’lerinizi oluşturabilir, farklı platformlardan da daha kolay Presets bulma şansı elde edebilirsiniz. 

Özellikle iş yükünü hafifletmek isteyen fotoğrafçılar, sosyal medya uzmanları, profilini bir üst seviyeye taşımayı hedefleyen Influencer’lar ve görsel imajını daha güçlü yansıtmayı hedefleyen markalar arasında Presets kullanımı her geçen gün daha da artıyor.

 

 

Presets Kullanımı Size Ne Gibi Avantajlar Sağlar ?

1-Kendi Tarzınızı Yansıtırsınız

 Marka kimliğinizi veya konseptinizi en iyi yansıttığını düşündüğünüz renklerle oluşturduğunuz filtreleri gönderilerinize uygulayarak kendi tarzınızı yansıtacak bir profil oluşturabilirsiniz.

 Ayrıca Presets kullanılarak belirli bir uyum içerisinde tasarlanmış görseller, özenle hazırlanmış içeriklerle birleştirilerek yapılmış paylaşımlar profilinize ve markanıza bir istikrar katacaktır. Bu sayede paylaşımlarınıza sizin profiliniz haricinde başka mecralarda denk gelen takipçileriniz o içeriğin size ait olduğunu fark edecektir.

 

2- Zamandan Tasarruf Edersiniz

 Presetsler özellikle yoğun bir çalışma temposuna sahip sosyal medya uzmanları, editörler ve fotoğrafçıları her görseli teker teker düzenleme yükünden kurtarıyor. 

 Her ne kadar seri fotoğraflar içinde vurgulanmak istenen farklı detaylar bulunsa da temel ışık, netlik ve renk dengesi gibi ayarlar bu sayede tek tuşla otomatik olarak istenilen hale getirilebiliyor. 

 

3- Gönderi Kalitenizde Artış Yakalarsınız

  Kendinizi fotoğraf üzerinde düzenleme yapma konusunda başarılı bulmuyor olabilirsiniz. Veya üzerinde çalıştığınız Presets hayal ettiğiniz gibi gözükmeyebilir. Bu oldukça normal bir durum ve fotoğraf düzenleyebilmek aslında başlı başına bir iş. 

 Yazının ilk kısımlarda belirttiğimiz gibi kullanacağınız Presetsleri mutlaka kendiniz oluşturmak zorunda değilsiniz. Pek çok platformda ücretli veya ücretsiz bir şekilde sunulan Presetsler mevcut. 

 Destek alarak hazırladığınız veya satın aldığınız, çok daha profesyonel şekilde hazırlanmış Presetsler sayesinde mevcut fotoğraflarınızın da kalitesini çok daha üst seviyeye taşıyabilirsiniz. 

 Bu sayede kitleniz profilinizin çok daha önem verilerek hazırlandığını fark edecek, içerikleriniz çok daha değerli bulunacaktır.

Instagram’ın Göz bebeği: Reels

20 Nisan 2021 0 Blog

Instagram’ın Ağustos 2020 itibariyle hayatımıza dahil ettiği Reels, çok kısa sürede en popüler paylaşım türlerinden birisi oldu. Temel bakışta maksimum 30 saniyelik kısa videolar tarzında bir içerik olarak karşımıza çıkan Reels’ın, TikTok uygulamasıyla olan benzerliği de oldukça dikkat çekiyor.

 

Benzerliklerine rağmen Reels, dikkat çekici görsel efektleri, yaratıcı konuları ve eğlenceli müzikleri  sayesinde Instagram kullanıcılarından ilgi görmeyi başarabildi. 

Bu ilginin farkında olan Instagram’da, IGTV’de uyguladığı gibi Reels’ı da aktif ettikten sonra ön planda tutarak bu içeriği üretenlere keşfet kısmında daha çok yer verip geniş kitlelere ulaşma konusunda avantaj sağlamaya devam ediyor. Ayrıca Reels için ayrı bir sekme oluşturan Instagram, kullanıcılarının Reels içerikleri paylaşmaları ve izlemelerine yönelik teşviğini sürdürüyor. 

Reels kullanımları hakkında henüz bugüne kadar resmi bir istatistik paylaşmayan Instagram, geçtiğimiz haftalarda ise içerik üreticileri için uygulayabilecekleri bir Reels rehberi yayınladı. 

Reels

Nelerin yapılması, nelerin yapılmaması gerektiğini gösteren ve birinci kaynaktan elde edilen bu rehbere uymak tüm kullanıcılar için mutlaka temel öncelik olarak kabul edilecektir.

 

Reels’ı Markanız İçin Nasıl Kullanabilirsiniz?

Reels’ın yükselişini görüp henüz markanız için kullanmaya başlamadıysanız büyük bir fırsatı elinizden kaçırıyor olabilirsiniz. İçeriklerinizi zenginleştirmekle beraber mevcutta Instagram’ın Reels’a olan teşviğinden de faydalanmak size büyük avantaj sağlayacaktır. 

Instagram Reels’ın bu popülerliğini marka hesabınıza entegre edebilmek hem kreatif yönden markanızı öne çıkaracak hem de kısa sürede etkileşiminizi artırarak daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca Reels henüz yeni tarz bir içerik olduğundan yapacağınız paylaşımlar kendi alanınızda çok daha kolay fark edilmeniz ve aradan sıyrılabilmeniz için altın bir fırsat olabilir. 

Peki markanız için Reels’lar oluşturmaya karar verdiğinizde ne tarz içerikler paylaşmanız gerektiğini düşündünüz mü ?

Sizlere markanız için Reels içerikleri oluştururken faydalanabileceğiniz birkaç tavsiye derledik.

1-Hikayenizi Anlatın

Eğer henüz küçük bir işletmeyseniz Reels sizi daha geniş kitlelere ulaştırma konusunda iyi bir yardımcı yol olabilir. Kendinizi, işletmenizi ve işletmenizde neler yaptığınızı sanki bir arkadaşınıza anlatıyormuş gibi mümkün olduğunca samimi ve doğal bir şekilde anlattığınız videolarla insanların sizi tanımalarını sağlayın. 

2-Pratik Bilgiler Verin

Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin insanlara nasıl katkı sağladığını, hayatlarını ne kadar kolaylaştırdığını fark ettirecek pratik bilgiler içeren Reels videolar hazırlayın. Bu sayede hem mevcut kitlenizin sadakatini kazanabilir hem de potansiyel müşterilerinizi satın alma konusunda daha hızlı ikna edebilirsiniz.

 

3-Sıkça Sorulan Soruları Ele Alın

 Muhtemelen markanız ve ürünlerinize yönelik özel mesajlardan, yorumlardan veya diğer iletişim kanallarından farklı farklı pek çok soru alıyorsunuz. Bu sorulardan çok spesifik olanları veya  en çok sorulanları ele aldığınız Reels videoları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu türde bir içerik markanızın müşteri ilişkilerine verdiği önemi anlatmaya da katkı sağlayacaktır.

4-Kullanım ve Deneyim Videoları Hazırlayın

 Müşterileriniz veya hedef kitleniz markanızı ve ürünlerinizi ismen biliyor olabilir ancak bu aynı zamanda ürünlerinizi de deneyimleme fırsatı yakalamış olduklarını göstermez. Ürünlerinizi tanıttığınız içerikler dışında sizin geliştirdiğiniz ya da müşterilerinizden ilham aldığınız farklı kullanım tarzlarını gösterdiğiniz Reels içerikleri hazırlayabilirsiniz. 

 Örneğin özel tariflere sahip bir tatlı üreticisi olduğunuzu varsayalım. Sokağa çıkıp şehrin farklı yerlerinde ürünlerinizi daha önce hiç deneyimlememiş rastgele kişilere yaptığınız bir tadım testi videosu oldukça ilgi çekici olacaktır.

5- Bir Gününüzü Anlatın

 Ofisinizin ya da üretim bölümünüzün rutin bir iş gününü ele alın. Günlük olarak mesai saatleri içerisinde gerçekleştirdiğiniz aktivitelerden, toplantılardan veya üretim hazırlıklarından alacağınız kesitleri birleştirerek günlük bir hikaye şeklinde keyifli bir Reels oluşturabilirsiniz.

ReMarketing’in Markanıza Katacağı 4 Avantaj

6 Nisan 2021 0 Blog

 

Remarketing (Yeniden Pazarlama) günümüzün en yaygın kullanılan dijital pazarlama yöntemlerinden bir tanesi. 

Geçmişte sitenizi ziyaret etmiş, uygulamalardaki profilinizle etkileşimde bulunmuş kullanıcıları tekrardan hedeflemenizi sağlayan bu reklam yöntemini kullanmanızın markanıza katacağı 4 avantajı derledik.

 

1- Tüketicilerin ilgilendiği ürünleri farklı platformlarda sizin ilanlarınızla görmeleri marka bilinirliğinizi artıracaktır.

2- Müşterilerinizin hangi tür ürünler aradığını bilmeniz sayesinde kişilere özel daha doğru hedeflenmiş reklamlar oluşturabilirsiniz.

3-Kişilerin ihtiyaçlarına yönelik oluşturulmuş içerikler, müşterilerinizin sitenizle veya profilinizle etkileşiminlerinin artmasına yardımcı olacaktır.

4- Remarketing sayesinde geleneksel reklam yöntemlerine kıyasla daha az maliyetle daha yüksek dönüşümlü projeler yaparsınız.

unfollow
19 Mart 2021 0 Blog

Tüketiciler Markanızı Takibi Neden Bırakır

    Günümüz dünyasında tüketicilerin konvansiyonel medya alışkanlıklarının değişerek dijital platformlara yönelmesi, sosyal medyayı markaların hedef kitlelerine doğrudan ulaşabilmelerini sağlayan en önemli…

Devamını oku
1 Mart 2015 0 Blog

Markalara Sosyal Medyada Başarı Getiren 10 Yol

Sosyal medya pazarlamanızı nasıl daha etkin bir hale getireceğinizi ve büyük markaların izlediği yöntemleri merak ediyorsanız aşağıdaki öneri ve örneklere mutlaka göz…

Devamını oku
Sepetiniz