Blog

Food Styling Kimler için çok Değerli ve Neden?

25 Kasım 2017 0 Blog

Yemek fotoğraflarıyla her yerde sıkça karşılaşır olduk. Yemek düşkünlerinin, sürekli olarak karşılaştıkları her yemeğin fotoğrafını çekip paylaştıklarını düşünebilirsiniz.

Belki daha önce bunu pek hoş karşılamadığınız da oldu? Ama itiraf edin, gerçek anlamda kaliteli bir yemek fotoğrafı gördüğünüzde, bayılıyorsunuz! İştahınız kabarıyor. Yemek stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı, yıllar önce snaplerde ve Instagram’da gördüğünüz, bulanık McDouble fotoğraflarını düşündüğümüzde, günümüze kadar inanılmaz bir yol kat etti. Paylaşımlar artık çok daha kaliteli, çeşitli ve yaratıcı. Bu iş artık bir sanata dönüştü ve günümüzde sosyal medyanın ilerleyişinin devam ettiğini de hesaba katarsak, yemek stilistliği ve yemek fotoğrafçılığı bugünlerde oldukça geçerliliği olan bir yetenek.

YEMEK STİLİSTLİĞİ KİMLER İÇİN ÇOK DEĞERLİ VE NEDEN?

1. Restoranlar

Kesinlikle! Eğer bir restoran sahibi veya yöneticisiyseniz, sunduğunuz yemeklerin görsellerini, stilinizi ve bu görselleri nasıl kullanmanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz.
Kendinize çok güvendiğiniz o yemeğe, ilk ısırıkta aşık olunması için yemeği misafirlere sunmanız gerekiyor. Peki bu duruma hiç şu açıdan yaklaşmayı denenizi mi?
İlk görüşte aşık olmak! Evet, potansiyel müşterilerinizi, doğru bir stil anlayışı ve profesyonel yemek fotoğraflarıyla birlikte, kilometrelerce öteden restoranınıza aşık edebilmeniz mümkün!
Günümüzde insanlar sosyal medyayı, özellikle de Instagram’ı, tıpkı Google gibi bir arama motoruymuş gibi kullanıyorlar. Viral bir yemek görseli yaratabilirseniz, Instagram “Keşftet” sayfası aracılığıyla bir anda binlerce yeni takipçiye ulaşabilmeniz mümkün.

2. Şefler

Şefler için en uygun tanımlardan birisi de, on parmağında on marifet taşıyan uzmanlar olmaları. Şefler, hazır bu kadar yetenekli ve yaratıcıyken, ellerinde yüzlerce reçete ve tarif varken; yemek stilistliğine ve yemek fotoğrafçılığına çok daha yakın olabilirler. CV’lerinde, kişisel marka konumlandırmalarında kendilerini bu sıfatlarla da tanıtabilirler. Böylece; kreatifler, fotoğrafçılar ve diğer şefler arasında, geniş repertuarlarını çok daha etkili bir şekilde sunabilir, isimlerini çok daha fazla insana duyurabilirler.

3. Bloggerlar

Bizler hala bu işin sırlarını araştırırken, birçok blogger; dünyanın bir ucundan diğerine seyahat ediyor, en şık kıyafetleriyle poz veriyor ve tattıkları harika yemeklerin fotoğraflarını bizlerle paylaşıyorlar. Eğer siz de bir bloggersanız, paylaştığınız yemek fotoğraflarında nasıl bir stil kullandığınıza, hatta tüm bu görsellerin oluşturduğu bütünsel algıya dikkat etmelisiniz. Takipçilerinizin ilgisini sürekli canlı tutmak için, seyahat ettiğiniz mekanları en iyi haliyle onlarla paylaşmanız gerekiyor. Bu durum, onlara duyurduğunuz en iyi yemekler için de böyle. Tüm görselliği ve stiliyle oldukça başarılı bir fotoğraf paylaştığınızda, ünlü bir restoranın ilgisini çekmeyeceğini ve bir blogger olarak marka adınıza artı bir değer kazandıramayacağınızı kim söyleyebilir?

4. Fotoğrafçılar

Fotoğrafçılık, durağan, kendini değiştirmeyen bir uğraş değildir. Hatta zamanla, fotoğrafçılığın belirli alt dallarında kendinizi bulabilir ve o alanda uzmanlaşmak isteyebilirsiniz. Diğer yandan, bu farklı dallara yöneldiğinizde, ne tür fotoğraflara yoğunlaşmış olursanız olun, mutlaka yeni şeyler öğreneceksinizdir. Örneğin bir portre fotoğrafçısı olsanız bile, yemek stilistliği konusunda bilgi sahibi olduğunuzda kendinize bambaşka yetenekler eklediğinizi göreceksiniz.

Bu örneği biraz daha somutlaştırmak gerekirse bir ailenin, bir parkta piknik yaparlarken, portre fotoğraflarını çekeceğinizi düşünelim. Evet, bu örnekte odaklanacağınız alan aile olabilir, ama portrelerinizi çekerken fotoğraflardaki yemekler stil olarak başarısızsa, bunun fotoğraflarınızda negatif bir etki uyandıracağı açık. Hatta fotoğrafın tüm estetik algısını düşüreceği de başka bir gerçek. Yemek stili konusunda bilgi kazandığınızda, bunun size sadece yemek stilistliği ile ilgili değil, genel anlamda fotoğrafçılıkla ilgili de farklı kazanımlar getireceğinden emin olabilirsiniz.

Marka yemek siteleri neden başarısız?

17 Kasım 2014 0 Blog

Gün geçmiyor ki, yemeğe kıyısından köşesinden ilgisi olan markalar birer tarif makinesi haline gelmesin.

Yakında bu kervana tekstil ve kozmetik markaları da dahil olursa hiç şaşırmayız. Dışarıdan bakınca epeyce karlı bir iş gibi görünüyor ancak durum hiç de öyle değil. Birçoğu sıradan yemek bloglarından bile daha az trafiğe sahip. Peki neden?

1- Hikayeleri yok ya da vurucu değil: Spiralli yemek kitabı, hani annelerimizin çekmecesinde durur hep, klasik tarifleri vardır. Evet bildiniz Sana yemek kitabı! Bu kitabı hatırlamayan var mı? Eğer varsa ya çok gençtir ya da hiç annesinin mutfağının çekmecesini açmamıştır. Bu fenomen kitap içerik pazarlamanın en başarılı örneklerinden biri, zira güzel bir hikayesi var. Sana, bu işiyle hedef kitlesine eğer çocuklarına özen gösteriyorsa, tercihinin Sana olması gerektiğini söylemekle kalmaz, onlara daha iyi yemek yapmaları için önayak olur ve o dönemde hiçbir rakibinin yapmadığı şeyi yapar. 4-5 kupon karşılığında onlara seneler boyu deforme olmayacak, kalın kapaklı her an elinin altında olabilecek bir yemek kitabı hediye eder. Yıllar sonra Sana yerine anneler o tarifleri tereyağı ile yapmıştır belki ama olsun. Sana, lezzetli yemeklerin mutluluk kaynağı olduğunu beyinlere iyice kazımış, mutluluk-yemek hikayesini çok fazla göze sokmadan dile getirmiş, bu hikayenin nesiller boyu sürecek olmasını asla bozulmayan kalın sayfaları ve spiralli tasarımıyla garantilemiştir.

Bugünkü sitelere baktığımızda birkaç tanesi dışında marka yemek sitelerininin birbirine benzediğini görüyoruz. Tasarımından içeriğine çoğu çok benzer ve öne çıkan bir özellikleri yok. Bu nedenle de hedef kitlenin akılda kalmaları zorlaşıyor. SEO önemli elbette ama her şey değil. Güçlü bir hikayeye ihtiyaçları var ve hedef kitleyle duygusal bağ kurmaları tamamen olmasa bile buna bağlı. Hoş bu da o kadar kolay sayılmaz. Pazarlama dünyasında henüz sahiplenilmeyen
bir duygu-değer kalmadı gibi bir şey. Belki de bu yemek siteleri “en güvenilir tarifler bizde” sloganıyla çıkmalı yola. Zira günümüz yemek sitelerinin en büyük sorunlarından biri bu.

2- Güvenilirliğine vurgu yapmıyor: Yemek bloglarını takip edenlere “Bloglardaki en büyük problem ne?” diye sorun. Aldığınız cevap, “Çoğunun tarifi tutmuyor” olacaktır. Çünkü aynı yanlış tarifi hepsi birbirinden kopyalıyor. Kopyalamayıp, tamamen özgün yazanlar ise yazmakla kalmayıp, birkaç kez tarifin doğruluğunu kontrol edenler de hemen sıyrılıyor aradan zaten. Hedef kitlenin o kadar çok seçeneği var ki, bir kere o tarif tutmadı mı, bir daha asla tarif almıyor oradan. Onu bırak üstüne üstlük sosyal medyada ilan ediyor. Sosyal medyada olmadığı zamanlarda arkadaş toplantılarında söylüyor. O word of mouth, sonra bir daha sosyal medyada patlıyor. Gel de çık işin içinden.

Yüzde yüz tutan tarifler değeriye yola çıkmak garip gelebilir önce kulağa. Ne de olsa bir yemek içeriğinin zaten en sağlam kalesi bu olmalıdır. Ancak görüldüğü üzere bunca yemek tarifi denizinde alabora olmadan yola devam etmenin belki de en önemli şartı tutan tarifler. Örnek mi? Dünyaca ünlü yemek sitesi allrecipes.com! Tüm hikayesini tamamen tutan tarifler üzerine kurgulayan bu sitenin, tarifleri test eden özel bir jürisi bulunuyor. Tariflerini 25 yaşında hayatında hiç mutfağa girmemiş bir metin yazarlarının insafına bırakmamanın karşılığını, bugün aylık 37 milyon 500 bin tekil ziyaretçiyle alıyor allrecipes.com

3- Fotoğrafları iştah açıcı değil: Dünyada “yemek fotoğrafçılığı” diye bir kavram olduğunu biz bir savaş muhabiri sayesinde öğrendik. Yıl 2003’dü. Hürriyet Gazetesi’nde Trendy gençlik dergisini yapıyorduk. Bir gün pazarlama toplantısında Avrupa ülkelerinde yayınlanacak bir yemek dergisi yapma fikri ortaya atıldı. Tarifleri kurumsal hayattan sıkılmış, kendinden “yemekçi” diye söz eden bir kadın hazırlayacaktı. İkizleri vardı ve artık mutfakla ilgili bir şeyler yapmak istiyordu. Sahrap Soysal ile üç yıl süren Ziyafet adlı yemek dergisi maceramız böylece başlamış oldu. Fotoğrafları ise ödüllü bir savaş muhabiri çekecekti. Bu iş için fotoğrafları ünlü dergilere kapak olan bir fotoğrafçıdan daha iyi kim olabilirdi? Bir günde inanılmaz ama tam 102 tane yemek hazırlayıp çektik. Ne var ki, sonuç hüsrandı! Yemekler, savaş fotoğrafçılığı kurallarından hiç hoşlanmamışlar, bulamaç, ve çamur gibi formlara bürünerek bu isyanlarını dile getirmişlerdi. Dia’ları karanlık odasının kapısında elime aldığım günkü hisettiklerim bugün bile hala hafızamdadır.

Bir yemek içeriğinde mükemmel fotoğraflar ilk şart olmamakla birlikte gereklidir. Çünkü iştah açar, o yemeği yapma isteği uyandırır, hepsinden daha da önemlisi paylaşma arzumuzu tetikler. İyi kötü bir estetik zevkimizin olduğunu ağımızdakilere göstermemizi sağlar güzel fotoğraflar. Tariflerinin yeteri kadar paylaşılmadığından yakınan yemek sitesi sahibi markalar, bu önemli kuralı atlıyor olabilirler.

Ayrıca yemek fotoğrafçılığı bugün dünyada sadece “iştah açma” özelliğini çoktan aşarak hikaye anlatıcı bir görev üstlendi. Spesifik olarak sadece yemek fotoğrafçılığında uzmanlaşan blogger’lar yemek fotoğrafçılığını da kendi arasında nişleştirti. Sadece fresh’çler, vintage’çılar, dark’çılar vs. diye uzuyor liste. Çünkü fotoğraflar, tek bir satır bile okumadan o yemek hakkında bir fikrimiz olmasını sağlıyor aynı zamanda. Ayrıca bir hikaye anlatmanıza gerek kalmadan hiç sesini çıkarmadan konuşuyor, konuşuyor, konuşuyor.  

Süreklilikleri yok: İçerik pazarlamanın geleneksel pazarlamadan en önemli farkı sürekliliktir. Geleneksel pazarlamada bir bütçe ayarlar, iletişiminizi yapar ve çok geçmeden de sonuçlarını alır, belli bir dönem sonra da kesersiniz. Sonra yine yeniden başlarsınız. İçerik pazarlamada böyle kesintilere yer yoktur. İsterse binlerce tarif olsun, hedef kitleyle iletişim kesildiği noktada içerik pazarlama stratejisi de başarısız olmaya mahkumdur.

UGC’leri zayıf: User generated content (USG) yani içeriğin kullanıcılar tarafından üretilmesi kavramı yeni medyanın en parlak yıldızı. Özellikle yemek siteleri için işlevselliği tartışılmaz. Tarfininin sitede yayınlandığını gören kullanıcı, altında yazılan yorumları da okuyunca mest olur, sonra onu paylaşır yeni kullanıcı gelir vs. böylece enikonu bir hareket olur sitede. Ne var ki fotoğraf işini nasıl çözümleyeceğiz? Yemek fotoğrafçığında bile kendi içinde nişleşmeden söz ederken, cep telefonuyla çekilen yemek fotoğraflarını nasıl açıklayacağız? Açılış sayfasında birbirinden iştah kapatıcı fotoğrafları göstermeden kullanıcıyla nasıl etkileşimde bulunacağız? İşte burada başka içerik pazarlama taktikleri giriyor devreye. Mesela kullanıcılara yemek fotoğrafçılığı workshopları, her güne birer püf noktası, sadece güzel yemek yapmak değil, o güzel yemeği pazarlamaya dair öneriler, neden olmasın?

Sepetiniz