Yemek Fotoğrafçılığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

mat for home sushi39
life style ürünler (3)
slider
#food

Günümüzde sosyal medyanın etkisiyle lezzetli yemek fotoğrafları çekmek neredeyse elzem.

Yemek fotoğrafçılığını meslek olarak yapmak ise  belirli bir mesai gerektiriyor. Kısaca 10 bin saat kuralı burada da geçerli.  Sadece bir fotoğraf makinesine sahip olmak yetmiyor. Aynı zamanda işin food ve prop styling kısmına da bütçe ve zaman ayırmanız gerekiyor. Hepsinden önemlisi iyi bir portfolyoya sahip olmanız ve bunu gösterebileceğiniz bir mecranızın olması şart.

Bunun için ilk yapmanız gereken, gününüzün belli bir kısmını sadece yemek fotoğrafı çekmeye ayırmak. “Bunu tek başıma nasıl yapacağım” diye düşünmeyin.  Hazır bisküviler, pastalar, hatta bir bardak çayla bile göz alıcı setler kurabilirsiniz.

Her işte olduğu gibi yemek fotoğrafçılığında da başlangıçlar taklit ederek geçmeli.  Beğendiğiniz, çekmek istediğiniz bir fotoğrafı seçin ve bir gününüzü sadece ve sadece o fotoğraf gibi fotoğraf çekmeye adayın. Tabii bu yemek fotoğrafı, prop ve  food styling’iyle sizin kolayca uygulayabileceğiniz sadelikte olmalı. Aksi halde yemek fotoğrafçılığına başlamadan vazgeçebilirsiniz.

Artık kolay fark edilebileceğiniz, sadece yemek fotoğraflarınızı paylaştığınız bir instagram hesabı açmaya hazırsınız. Burası artık sizin vitrininiz ve doğru strateji ve paylaşımlarla yemek fotoğrafçısı arayan yüzlerce restoran cafe, gıda markasının ilgisini çekebilirsiniz.  Bu arada elbette siz de başlangıç seviyesindeki bir fotoğrafçı olarak civar kafe ve restoranların sosyal medya fotoğraflarını ücretsiz olarak çekmeyi teklif edebilirsiniz.  Böylece referanslarınızı da sayfanızda göstermiş olursunuz.

Food styling tabağın içini düzenlemek, dizayn etmek, prop styling ise zeminler, tabaklar, aksesuarlar ile o yemeğin hikayesini oluşturmak anlamına gelir.

Bu işleri yapanlara da food stylist, prop stylist denir. Çok geniş bir sektör değil ve ülkemizde bu işleri yapan çok az sayıda uzman bulunuyor.  Bu nedenle de kıymetliler. Her işte olduğu gibi işini iyi yapan, aranan food ve prop stylist’lerin kazançları yüksek.

Ülkemizde üniversitelerin gastronomi bölümlerinde sınırlı olarak food ve prop styling eğitimleri veriliyor.

Biz FoodArt Stüdyo olarak zaman zaman prop ve food styling atölyeleri düzenliyor, sosyal medya hesaplarımızdan duyurularını yapıyoruz.

İyi bir food ve prop stylist olmak için bol bol yemek fotoğrafı bakmalı, prop koleksiyonu oluşturmalı ve fırsat bulduğunuz her an denemeler yapmalısınız. Zamanla beceriniz geliştikçe çıtanızı yükselteceksiniz.

Önce..

-Hedef kitlenizle uyumlu storyboard oluşturun. Bir hikaye hayal edin ve onu adım adım senaryolaştırın.

-Hikayenizle uyumlu örnek reels izleyin ve uygun malzemeleri toparlayın. Örnek bir yemek tarifi reeli çekecekseniz buna uygun zeminler, proplar, hatta belki kıyafetlere ihtiyacınız var.

Bu 3 temel konuya dikkat etmelisiniz;

-iyi bir aydınlatma,

-iyi bir kompozisyon,

-iyi açı ve kadraj

Bu üç önemli konuya dikkat ederek çektiğiniz reels’i sonrasında 15 veya 60 sn’lik klip olarak montajlayabilir, filtre ve metin ekleyerek daha ilgi çekici olmalarını sağlayabilirsiniz.

Fotoğrafçılıkta beceri ile ekipman her zaman paralel ilerlemeli.  Fotoğrafçılığa yeni başlayan biri en iyi kamera ve lensi alırsa onu hak ettiği gibi kullanamaz. Becerisinin altında bir ekipmanla da mutsuz olur. Başlangıç olarak aynansız makinelerden Canon EOS M50 Mark II, Nikon Z50, Sony A6400  alabilirsiniz. Aynalılardan ise tavsiyemiz Canon 70 D veya 80 D alabilirsiniz. Lens olarak ise Canon 50 mm f 1.4 veya 1.8, Sony FE 50mm f/1.8 Lens  veya Nikon AF 50mm f/1.8D  alaiblirsiniz.

Bol bol pratik yaparak. Tavsiyemiz, kendinize uygulanabilir, sade örnek bir fotoğraf seçin ve gerekirse tüm gün o fotoğrafın aynısını yapmaya çalışın. İlk zamanlar olmayacak belki ama pes etmezseniz zamanla çok daha iyilerini yapabildiğinizi göreceksiniz.

Elbette! Temel yemek & stili life atölyelerimizde bunu bol bol işliyoruz. Işık, kompozisyon ve açı kurallara uygun olursa mobille de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Godox ML 60 Bicolor gayet işinizi görecek bir ışıktır.

Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok. Bunun için bir tabağı  dokulu ve ışık etkili bir zeminle dümdüz bir zeminde çekmeyi deneyin, farkı göreceksiniz.  Özel ışık etkili ve boyutlu boyanan zeminler, ışığınız kötü bile olsa harika efektler yaratır ve fotoğraflarınıza tahmin edemeyeceğiniz kadar iyi boyut kazandırır.

Sepetiniz