Yemek fotoğrafçılığında propların gücü

Fotoğraf, tek kelime etmeden hikaye anlatma sanatıysa eğer, yemek fotoğrafçılığında bu işin omurgası proplardır desek yanlış olmaz. Proplar, yani tabaklar, çatal kaşıklar, peçeteler gibi yemek  malzemeler olmadan istediğimiz hikayeyi yaratmakta zorlanabiliriz.

Nelere ihtiyacımız var

Yemek fotoğrafçılığında prop stilistliği için her boy nötr renklerde düz ve çukur tabaklar, kaseler, beyaz, krem ve siyah renkte küçük sosluklar, cam şişe ve sosluklar, yapay çiçekler, küçük vazolar, el yapımı seramikler, vintage çatal kaşıklar, metal sprey boyaları, peçeteler, boyalı gazlı bezler bu işe yeni başlayanların elinin altında olması gereken temek malzemeler.

Bu malzemeleri nasıl kullanacağınıza gelince…

Her zaman söylediğimiz gibi yemek  fotoğrafçılığında bütünlük ve ahenk en önemli şey ve bu hissiyatı oluşturmak çok kolay sayılmaz. Bir ipucu vermek gerekirse, ilk başlarda her zaman en basitten başlamak, karmaşık kompozisyonlardan uzak durmak iyi olabilir.

Propların uyumunu sağlamak da en az onun kadar önemli.  Nasıl ki vintage bir tarz yaratırken beyaz porselen tabaklardan, çelik parlayan çatal kaşıklardan uzak durmanız gerekirse, modern bir tarzda da paslı aksesuarlar kullanmanız doğru olmaz.

Prop Kiralama

Zengin prop koleksiyonumuzu kiralamak isteyen içerik üreticisi dostlarımız için de buradayız. Bunun için çekim konseptinizi bize önceden bildirmeniz yeterli. Moodboard’ınıza uygun prop ve zeminleri sizin için özel olarak seçiyor, paketliyor ve çekim mekanınıza tam vaktinde ulaştırıyoruz.